Війна, яку розв’язала росія проти України, різко змінила уявлення українців про взаємовідносини сусідніх держав і усвідомлення багатовікового ідеологічного впливу на нашу свідомість.
Про це повідомляє ВМР.
Тому сьогодні по всій країні розпочались процеси деколонізації та позбавлення від російської імперської спадщини, яка десятиліттями агресивно нав’язувалась Україні радянською владою.
У Вінниці історична спільнота вже давно провела ґрунтовний аналіз топонімів громади і сформувала перелік тих, які міцно тримають невидимий ідеологічний фронт росії на території нашого міста і, які необхідно змінювати.
«Важливо, що ми рухаємося в цьому напрямі. Сьогодні ми робимо перший крок. Зараз напад росії на Україну – це не лише війна, це насадження їхньої ідеології “руського міра”. Ми в першу чергу повинні пам’ятати про своїх героїв, і не тільки цієї війни, а й учасників Визвольної війни 1917-1921 років, яку затерла радянська ідеологія, війни Визвольного руху під час Другої світової війни. Радянська ідеологія була спрямована на те, щоб ми забули про свою ідентичність. І тепер нам необхідно досить багато часу, щоб це змінити. 70 років нам вбивали в голови одну історію, і ми тільки 30 років відкриваємо історію, в тому числі і Вінниці, яка відміна від тої історіографії, яка насаджувалась протягом 70 років», – зазначив Вінницький міський голова Сергій Моргунов.
Висновок єдиний: у Вінниці не повинно бути вулиць й низки інших топонімів та пам’ятників, які закріплюють у свідомості українців колоніальне минуле і домінування російської культури, мови та російської версії нашої історії. Натомість мають бути гідно вшановані українські Герої минувшини та сьогодення.
Перейменуванням вулиць Вінницька громада має на меті увіковічнити знакові історичні події та видатних українців. Нові топоніми мають бути такими, щоб вінничани і гості міста «зчитували» наш, український, вінницький культурний код.
Такої ж думки і депутати міської ради. Тому сьогодні, 29 квітня, вони підтримали рішення про перейменування низки топонімів Вінницької міської територіальної громади.
Першими змінять свої назви на території Вінниці: вулиця Московська – вулиця Маріупольська; провулок 1-й Московський – провулок 1-й Маріупольський; провулок 2-й Московський – провулок 2-й Маріупольський; провулок 3-й Московський – провулок 3-й Маріупольський; провулок 4-й Московський – провулок 4-й Маріупольський; провулок 5-й Московський – провулок 5-й Маріупольський; вулиця Маяковського – вулиця Синьоводська; провулок 1-й Маяковського – провулок 1-й Синьоводський; тупик Маяковського – провулок 2-й Синьоводський; вулиця Ватутіна – вулиця Левка Лук’яненка; провулок Ватутіна – провулок Левка Лук’яненка; вулиця Суворова – вулиця Миколи Стаховського; вулиця Кутузова – вулиця Братів Котенків; провулок Кутузова – провулок Братів Котенків; Дружби народів (парк) – Вишенський (парк); в с. Вінницькі Хутори: вулиця Валентини Терешкової – вулиця Тетяни Кошиць.
Перелік сформували на основі думок та звернень представників міської громади, а також на основі фахових рекомендацій. Вулиці новоприєднаних територій Вінницької міської територіальної громади будуть опубліковані незабаром.