Права людини в умовах війни: основні виклики та напрацювання у Вінницькій області

У Вінницькій області 27 листопада з робочим візитом побував Дмитро Лубінець – Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Під час зустрічі з представниками влади та громадськістю у Вінницькому торговельно-економічному інституті ДТЕУ він ознайомив з діяльністю Офісу Омбудсмана та підкреслив важливість дотримання конституційних прав у умовах воєнного стану.

На заході слово мали Вінницький міський голова Сергій Моргунов, голова Вінницької обласної Ради Вячеслав Соколовий, перша заступниця начальника Вінницької ОВА Наталія Заболотна.

«Права і свободи – це основа будь-якого демократичного суспільства, – сказав Сергій Моргунов. – Якщо розглянути історію розвитку демократичних держав, то в першу чергу ті суспільства, які людську гідність ставили в пріоритет свого розвитку, набагато краще впоралися з різними викликами. Наприклад, після Другої світової війни саме Європа, завдяки пріоритету захисту прав і свобод, отримала поштовх до свого розвитку. Зі здобуттям незалежності Україна теж поступово ставала на ці рейки. На жаль, з початком війни у 2014 році та під час повномасштабного вторгнення у нас виникли інші виклики. Сьогодні ми ще й боремося за право на життя. Згадаємо про переселенців, які протягом декількох годин змушені були зібрати свої речі, покинути все і тікати в безпечне місце. Тому що сусід-агресор вирішив, що це його територія, а українців не повинно бути. На території громади зареєстровано понад 43 тисячі ВПО. У Вінниці вже зараз більш як 9,5 тисяч ветеранів. У кожного з них є свої потреби. Наше спільне завдання усіх гілок влади напрацьовувати правильні стратегічні рішення щодо підтримки різних категорій людей. Це є основа нашого відродження в майбутньому після Перемоги».

Своєю чергою, голова Вінницької обласної Ради Вячеслав Соколовий відзначив важливість візиту Омбудсмана України на Вінниччину.

«Можливість Уповноваженого з прав людини та його представників бути там, де це потрібно, в законний спосіб захистити права, звернути увагу, дати рекомендації, сформувавши думку про обстановку в регіоні і в Україні, доносити позицію до наших міжнародних партнерів – це надзвичайно важливо. Війна дала нам нові виклики: це не тільки ВПО, але й військовополонені, їхні сім’ї, захист прав сімей військовослужбовців, дітей, які потрапили в полон. Лишаються й верстви, про які продовжуємо дбати до та під час війни, – малозахищені категорії, люди з інвалідністю. Ми спільно, разом в області і в громадах будемо максимально сприяти діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, ми зацікавлені в тому, щоб виявляти порушення, які заважають людям себе почувати вільно», – зазначив Вячеслав Соколовий.

Перша заступниця начальника Вінницької ОВА Наталія Заболотна проінформувала про напрацювання Вінниччини і Вінниці у сфері захисту прав Захисників і Захисниць, їхніх сімей, родин полеглих, безвісти зниклих, військовополонених оборонців, а також ВПО. Вона зазначила про інститут помічника ветерана, який трансформували у фахівців з супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, мобільні групи, які супроводжують важкопоранених, послуги соціальної адаптації, інклюзивну освіту та працевлаштування асистентів дитини з особливими освітніми потребами та інші напрями роботи.

«Ті виклики, в яких живе зараз країна, – це, напевно, найскладніший період для забезпечення усіх прав людини. Наші Захисники і Захисниці борються за майбутнє країни. А майбутнє не може бути без людей, адже людина – найвища цінність. Тому надзвичайно важливо навіть в таких важких умовах спільно усім працювати над тим, щоби права людини були дотримані в нашій країни», – сказала Наталія Заболотна.

Дмитро Лубінець нагадав, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини здійснює парламентський контроль за діяльності всіх органів влади, місцевого самоврядування та охоронних структур через призму непорушення прав людини. Офіс Уповноваженого – конституційна інституція, незалежна від будь-якої гілки влади, яка може співпрацювати лише з парламентом України та громадянським суспільством.

В Офісі Омбудсмана створено 9 окремих напрямів роботи, перший з яких – захист прав людини у секторі безпеки та оборони. Основна категорія, з якою працюють наразі, – це родини військовополонених, зниклих безвісти, загиблих та померлих героїв і героїнь

«Нещодавно ми провели Регіональний форум, направлений на захист прав ветеранів. Коли мій представник по цьому напряму пропонував це зробити саме у Вінниці, він сказав, що моніторинг всіх областей показав: у Вінниці і на Вінниччині зараз створений найбільш ефективний та дієвий інструмент захисту прав ветеранів. Тому я, користуючись нагодою, окремо подякую очільнику міста і керівникам обласних структур за те, що дійсно ви це питання вивели на абсолютно новий рівень. На Першому міжнародному ветеранському форумі, що пройшов у Львові, я в своєму виступі згадав Вінницю як максимально позитивний приклад опіки над захистом прав ветеранів», – відзначив Дмитро Лубінець.

Омбудсман України зупинився й на інших напрямах роботи: поверненні військовополонених, цивільних заручників та депортованих дітей; захисті прав дитини та моніторингових візитах в інституційні заклади для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування; захисті прав внутрішньо переміщених осіб; контролі за дотриманням соціально-економічних прав; захисті прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів; моніторингу прав людини в місцях несвободи; доступу до публічної інформації, праві на справедливе правосуддя та інших. Також Дмитро Лубінець розповів про роботу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та його представників на міжнародному рівні.

Джерело: ВМР

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin