У бібліотеках Вінниці до Дня писемності організували заходи для збереження мовної спадщини, зокрема радіодиктант, виставки книг, вікторини та майстер-клас із написання Гімну України козацьким письмом.
27 жовтня українці відзначають День української писемності та мови. Встановлено його було в 1997 році на честь Нестора Літописця – одного з перших українських істориків та письменників, автора «Повісті минулих літ». Цей твір став основою української літературної традиції та цінним джерелом історичних знань.
Зокрема про це згадували на заході «Загадки писемного знаку» у Центральній міській бібліотеці ім. І. Бевза. На нього завітали студенти Вінницького фахового коледжу будівництва, архітектури та дизайну Київського національного університету будівництва і архітектури. Учасники події ознайомили із традиціями святкування, особливостями козацького письма, видатними історичними постатями. Також хлопці та дівчата спробували написати рядки Гімну України старовинним козацьким скорописом.
Крім того, у бібліотеці-філії № 7 відбулася година спілкування «О слово рідне, що без тебе я?» з учнями 8-В класу КЗ «Вінницький ліцей № 27». Тут діти здійснили екскурс в історію, виконали мовленнєві та літературні завдання, знайомилися з книгами з мовознавства.
У книгозбірні № 11 першокурсниць медсестринського відділення Вінницького медичного коледжу ім. академіка Д.К. Заболотного запросили на лінгвістичну гру «Філологічна еврика».
У бібліотеці-філії № 12 для п’ятикласників ліцею № 29 організували – «Подорож у світ казковий, де лунає рідна мова». Школярі дізналися не лише про історію свята та етапи боротьби за мовну ідентичність, а й брали участь у різноманітних мовознавчих конкурсах та іграх, які підтвердили, що українська мова – це безмежний океан мелодійності та барвистості.
У книгозбірні № 13 відбулася презентація книжкової виставки «Українська мова – мудрості криниця». На захід завітали справжні поціновувачі рідної мови. Користувачі бібліотеки з задоволенням зачитували вірші Василя Симоненка, Василя Стуса, Ліни Костенко.
А у бібліотеці-філії № 18 організували вікторину «Кохані звуки, рідне слово – моя сердечна українська мово», під час якого діти швидко відповідали на запитання і навіть самі були здивовані, що знають стільки про рідну мову. Зазначимо, що у інших бібліотеках-філіях ЗК «Вінницька міська централізована бібліотечна система» теж проводитимуться заходи до Дня української писемності та мови, детальнішу інформацію можна дізнатись на їх фейсбук-сторінці.
Також однією з традиційних подій відзначення Дня української писемності та мови стало написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, до якого щороку приєднуються тисячі українців, щоб перевірити свої знання з української мови. Тож працівники та відвідувачі бібліотек мали можливість долучитися до нього. Цьогоріч текст диктанту підготувала письменниця Оксана Забужко, а називався він «Магія голосу». Читав диктант поет і військовий Павло Вишебаба.
Директорка ЗК «Вінницька міська централізована бібліотечна система» Олена Заквацька зазначила, що під час війни, коли нація змушена об’єднатися та відстоювати свою незалежність, українська мова відіграє дуже важливу роль.
«Мова є символом національної ідентичності, вона єднає людей і допомагає підтримувати духовні цінності та традиції. Недарма кажуть, що це одна із найбагатших та наймилозвучніших мов світу. Традиційно бібліотеки Вінницької міської централізованої бібліотечної системи організовують низку різноманітних заходів для підтримки та просування української мови та культури серед громадськості. Це презентації книжкових виставок, мовні свята, конкурси, літературні години, дні інформації та інші заходи, які допомагають підвищити свідомість про мовну спадщину України та поширити знання про її значення», – говорить Олена Заквацька.
Джерело: ВМР