Сьогодні, 11 квітня, під час засідання виконавчого комітету затвердили Програму розвитку малого та середнього підприємництва Вінницької міської територіальної громади на 2024-2026 роки. В планах міської влади реалізація низки заходів, спрямованих на покращення ситуації на ринку праці, допомогу демобілізованим військовим та ветеранам, підвищення ефективності співпраці бізнесу та міської влади, а також заходи, орієнтовані на реалізацію завдань Зеленого курсу Вінниці.
До розробки Програми міський департамент економіки і інвестицій приступив спільно з експертами Громадської організації «Центр громадської експертизи», за підтримки проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», що виконує німецька урядова компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за фінансової підтримки урядів Німеччини та Швейцарії наприкінці минулого року.
Директор департаменту економіки і інвестицій ВМР Максим Мартьянов зауважив, що структура Програми має три основних напрями: сприятливі політика та регулювання, доступні фінансові ресурси й розвинена інфраструктура підтримки. Вони ґрунтуються на передовому європейському досвіді ведення економічної політики по підтримці МСП.
Він додав, що зважаючи на виклики, пов’язані з війною, важливою складовою Програми стане підтримка демобілізованих та ветеранів російсько-української війни.
«Враховуючи міські пріоритети розвитку, ми маємо ще три теми, які наскрізно проходять через усі напрями: нарощування людського капіталу, безпечне екологічне середовище для громади, формування галузевих кластерів. Окремо також ми виділяємо заходи, орієнтовані на підтримку демобілізованих військовослужбовців та ветеранів російсько-української війни. У співпраці з нашими закладами освіти ми плануємо організувати професійне навчання, перекваліфікацію та підвищення кваліфікації, а також проведення консультацій щодо започаткування власної справи. Втім, це ще не все. Відповідно до Положення про порядок надання суб’єктам господарювання ваучерів для підтримки їхньої діяльності та розвитку, ми передбачили ваучери на започаткування бізнесу для демобілізованих, ветеранів і членами їхніх сімей, а також ваучери на налагодження виробництва продукції подвійного призначення. Завдяки цьому матимемо можливість створити умови, щоб наші Захисники та Захисниці могли швидше інтегруватися в соціум та продовжувати вести активне життя», – додав Максим Мартьянов.
Власне, новий документ враховує пріоритетні завдання муніципальних цільових програм щодо залучення інвестицій на 2024-2026 роки, охорони навколишнього природного середовища до 2025 року, розвитку аграрного сектора та забезпечення продовольчої безпеки до 2025 року, а також розвитку туризму та промоції громади до 2026 року.
«Щоб комплексно підійти до вирішення різних економічних викликів, пов’язаних з війною, фахівці департаменту економіки і інвестицій разом з експертами «Центру громадської експертизи» досліджували структуру економіки ВМТГ, яка тяжіє до галузей і секторів, де домінує мікро-, малий та середній бізнес. Попри те, що наша громада перебуває в центрі аграрного регіону, і це значною мірою зумовлює структуру її економіки, окрім харчової, у нас наявні приладо- і машинобудування, легка промисловість, сектор транспорту і логістики, будівництва, сфера ІТ та сфера гостинності. У структурі промислового виробництва у ВМТГ виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів є найбільш розвиненою галуззю економіки. Виготовлення виробів із деревини, машинобудування також мають значну питому вагу, – розповів Максим Мартьянов. – Ще одним предметом дослідження став наявний стан економіки Вінницької громади порівняно з п’ятьма іншими містами України та зіставними міськими метрополіями в країнах – членах ЄС та у Великій Британії. Зокрема, порівнювали показники реєстрації та виживання новоствореного бізнесу. Ми маємо хороші показники у створенні нових ФОПів, а також достатньо високий рівень виживання новоствореного бізнесу в часовому проміжку 3 роки з-поміж усіх громад-конкурентів у 2023 році. Порівнюючи з європейськими містами, Вінниця має найвищі показники за інтенсивністю реєстрації і рівнем виживання нового бізнесу».
В результаті планують створити нові інструменти підтримки бізнесу, умови для партнерства між навчальними закладами та бізнесом, долучати бізнес-середовище до цілей Зеленого курсу Вінниці, підтримувати прозору та ефективну комунікацію між органами влади та МСП, сприяти у створенні центрів розвитку кластерів.
«Усіх цих завдань нам допоможе досягнути, зокрема, запровадження нових інструментів фінансової підтримки малого та середнього бізнесу. Ми також маємо на меті приріст кількості суб’єктів господарювання, збільшення кількості робочих місць та рівня зайнятості в громаді. Все це стане каталізатором для зростання податкових надходжень до бюджету Вінницької громади від бізнесу», – додав Максим Мартьянов.
Варто зазначити, що Програма МСП на 2024-2026 роки ґрунтується на Державній стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, національних пріоритетах щодо розвитку МСП, визначених Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», Стратегії збалансованого регіонального розвитку Вінницької області на період до 2027 року, Концепції інтегрованого розвитку Вінницької міської територіальної громади до 2030 року, Стратегії розвитку Вінницької міської територіальної громади до 2030 року (Стратегії 3.0), Декларації про Зелений курс Вінниці.
Окрім того, були враховані міжнародні та європейські принципи і пріоритети, визначені в Цілях сталого розвитку ООН та Акті про малий бізнес для Європи (Small Business Act for Europe).
Напередодні проєкт Програми був презентований представникам бізнес-об’єднань громади, навчальних закладів: вищих, закладів професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, представникам обласних та місцевих підрозділів державних органів влади у Вінницькій області, виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств, депутатам Вінницької міської ради. Всі вони були активно залученими до процесу розробки проєкту Програми з листопада минулого року.
Програма розвитку малого та середнього підприємництва Вінницької міської територіальної громади на 2024-2026 роки буде передана на розгляд депутатів на черговій сесії міської ради.
Джерело: ВМР