Український урбаністичний форум – це щорічна подія, яку наразі організували вшосте. Цього разу центром його проведення стали Чернівці, а головною темою «Суспільство і простір». Впродовж двох днів, 13 та 14 вересня, учасники дискусійних панелей, воркшопів, майданчиків із обміну досвідом та неформальних екскурсій сфокусували свою увагу на питаннях житлової політики, розвитку соціального житла, інклюзивного міського планування та мобільності, що є надзвичайно важливим як у час війни, так і у період відновлення країни. У перший день Форуму, з-поміж інших, до відкритого діалогу присутніх запросив керівник КП «Агенція просторового розвитку» Вінницької міської ради Назар Коваленко.
З року в рік УкрУрбанФорум об’єднує на своєму майданчику всіх зацікавлених у сталому розвитку українських міст: представників влади, різних об’єднань та організацій, українських та міжнародних експертів. Разом вони шукають просторові рішення, у центрі яких стоїть людина з усіма її проблемами та потребами. А отже вимагають комплексного, стратегічного планування з розбудови відповідної інфраструктури, невід’ємною складовою якої є соціальна та екологічна спрямованість.
«Звичайно війна вплинула на життя українських міст. Навіть ті, які не зазнали і не зазнають руйнувань, зіштовхнулися з великою кількістю викликів. Це і створення гідних умов для переселенців, і економічні труднощі для населення, що прямо впливає на можливість поліпшення житлових умов. Відтак, питання доступного житла не втрачає актуальності, тож воно вкотре буде у центрі панельних дискусій Урбаністичного форуму, – зазначив керівник КП «Агенція просторового розвитку» Назар Коваленко. – Ще однією наскрізною темою стане доступність та зручність міського простору. До речі, інклюзивності, як базової ознаки безбар’єрного середовища, і присвячена презентація Вінниці. Адже наше місто приділяє цьому питанню неабияку увагу, за що у тому числі неодноразово визнавалося найкомфортнішим в Україні. Маємо напрацювання у цьому напрямі вже й у час повномасштабного вторгнення. Прикладом, створення безбар’єрного середовища у центрі міста – на вулицях Театральній та Архітектора Артинова. Цей досвід цікавий і в плані тісної взаємодії міської ради з ГО «Гармонія», і залучення міжнародної партнерів».
Так, за словами Назара Коваленка, завдяки співпраці із німецькою урядовою компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та фінансової підтримки урядів Німеччини та Швейцарії Вінниці вдалося втілити перший етап цього проєкту, а інший виконували власними силами.
«При облаштуванні пандусів на перехрестях ми по-максимуму використовували повторно бордюрну плитку, а також додавали тактильні смуги. На цьому зупинятися не збираємось. Тож, в умовах обмеженого бюджетного фінансування, активно шукаємо альтернативні джерела фінансування. Адже це питання турботи про наших жителів, передусім ветеранів, що є одним із ключових пріоритетів Вінницької громади», – наголосив він.
Протягом двох днів Форуму відбулось чимало змістовних подій, головне завдання яких відрефлексувати щодо теми взаємодії простору та суспільства, та щодо того як цю взаємодію зробити сталою та людиноорієнтованою.
Нагадаємо, торік – V Український урбаністичний форум приймала Вінниця. Його темою був «Спільний дім», а в центрі обговорення – завдання з відбудови міст після війни, створення безпечного та доступного простору для життя.
Форум в Україні організовує аналітичний центр Cedos за підтримки Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні.
Джерело: ВМР