У Вінниці стартував Український урбаністичний форум

28 липня, у Вінниці стартував дводенний Український урбаністичний форум. Його цьогорічна тема: “Спільний дім”. Під час заходу учасники планують розглянути питання житла, висвітлити його просторові та соціальні аспекти. Серед присутніх на Форумі – представники Уряду, міський голова Вінниці Сергій Моргунов та фахівці профільних департаментів та комунальних підприємств міста, також представники посольств різних країн, міжнародних та українських громадських організацій.

Розпочався Форум у молодіжному центрі “Квадрат” із хвилини мовчання за загиблими в російсько-українській війні. Вперше після пандемії коронавірусу та повномасштабного вторгнення подію вдалося організувати в офлайн-форматі, розповідає її координаторка, старша аналітикиня Cedos Анастасія Боброва.

“Упродовж усього минулого року ми з командою аналітичного центру Cedos працювали над дослідженням досвідів і переживань людей під час війни. Відповідаючи на запитання про те, як змінилося спілкування з близькими, рідними та іншими людьми, учасники дослідження говорили про те, що переживають неабияке відчуття спільності і єднання. Це проявлялося у тому, що люди хотіли більше допомагати іншим, не боялися просити про допомогу. Це відчуття солідарності – це те, що мені хотілося б зберегти і примножити. Солідарність – це цінність, на якій, на мою думку, має бути засноване відновлення. Тому що міста є нашим спільним домом. І я хотіла б, щоб у майбутньому кожен і кожна з нас мали дах над головою і могли з впевненістю сказати, що у мене є дім”, – додає Анастасія Боброва.

Процес відновлення України буде довготривалим, складним та ресурсозатратним. Це, по суті, наймасштабніший проєкт усього демократичного світу з часів Другої світової війни, зауважив під час відкриття Форуму Вінницький міський голова Сергій Моргунов.

“Відновлення має відбуватися не тільки в контексті “відбудови” в розуміння відновлення втраченого, а в контексті “трансформації” — переосмислення втраченого та трансформації економічної, політичної, соціальної, екологічної та інших політик. Важливий аспект процесу відновлення – тісна взаємодія та комунікація інституцій на національному та локальному рівнях. Державі не просто, і вона не повинна охопити весь масштаб і потреби у відновленні, проте вона може дослухатися до потреб міст і громад та вибудовувати пріоритети відновлення”, – говорить Сергій Моргунов.

За його словами, Україні буде нелегко пройти якісний етап відновлення без міжнародної підтримки та допомоги. Йдеться не лише про кошти, а також про експертизи, фаховість та супровід. Серед тих, хто залучений до відбудови України – заступник голови економічного департаменту та координатор відбудови Посольства Королівства Нідерландів в Україні Йорг Зінкен.

“Я лише кілька тижнів тому приїхав в Україну. Мене вражає той спротив, який чинить український народ. Сьогодні дуже важливим для Королівства Нідерландів і для Європейського Союзу загалом є можливість впевнитися в тому, що в України буде гідне майбутнє. Коли йдеться загалом про відбудову, то наша політика доволі широка. Ми намагаємося зробити все можливе для підтримки України, починаючи з гуманітарної допомоги, закриття перших потреб людей. Також серед програм нашої підтримки – рання стадія відбудови, реконструкція, водопостачання, охорона здоров’я, сільське господарство та інфраструктура. Також відбудова житлових просторів і соціальної інфраструктури, соціального житла. Ще одна частина нашої програми – залучення фінансування. Воно йде не лише від великих джерел, великих фондів. Ми намагаємося знайти невеликі компанії, які можуть допомогти Україні у відбудові. Ми маємо намір продовжувати підтримувати Україну й надалі”, – говорить Йорг Зінкен.

У центрі відновлення України має бути людина, переконана координаторка програм “Сприяння демократії та безпека людини” Софія Олійник. За її словами, має бути відновлена вся зруйнована інфраструктура, але завжди потрібно пам’ятати, що головними у цьому процесі є громадяни, які живуть у цих містах.

“Тут ключовим є те, які умови ми можемо створити для того, щоб люди поверталися, щоб внутрішньо переміщеним особам також було де жити. Інший елемент – це демократичні процеси, реформи та зміни. Вони повинні продовжуватися. Одна з ключових найуспішніших реформ – це реформа децентралізації. На мою думку, вона допомогла протистояти містам у контексті повномасштабної війни. Зараз важливо ці повноваження та можливості, які дає децентралізація – інтегрувати в умовах відновлення та відбудови”, – зауважує координаторка програм “Сприяння демократії та безпека людини” (Фонд імені Гайнріха Бьолля) Софія Олійник.

Український урбаністичний форум триватиме два дні. За цей час учасники планують обговорити, зокрема:

  • відбудову та житлову політику майбутнього;
  • проблеми та перспективи житлової політики;
  • досвід Нідерландів у створенні соціального житла;
  • як регіональна політика може сприяти збалансованій відбудові;
  • як залучати мешканців та мешканок громад і міст до спільного відновлення.

“Головна мета цього форуму – це проговорити актуальну проблему цього року, зібрати експертів, познайомити їх між собою. За підсумками – напрацювати меседжі, які ми зможемо далі лобіювати на найвищому рівні”, – говорить керівник КП “Інститут розвитку міст” Назар Коваленко.

Представники організацій громадянського суспільства, низових ініціатив, органів влади та місцевого самоврядування, фахових та академічних спільнот розробили Декларацію Українського урбаністичного форуму 2023. Ознайомитися із нею та підписати можна за посилання https://bit.ly/3q6JGnf

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin