Особливості роботи земельного кадастру, післявоєнна відбудова, забезпечення земельними ділянками учасників бойових дій… Ці та інші питання обговорили у Вінниці, 26 січня, під час діалогового заходу з питань земельних відносин. В ході зустрічі, ініційованої Асоціацією міст України, учасники шукали шляхи вирішення існуючих на сьогодні проблем, пов’язаних з земельними ресурсами, їх аудитом та інвентаризацією, функціонуванням земельного кадастру, а також визначалися з планами на післявоєнну відбудову країни.
“Сила громад в тому, наскільки вони можуть розпоряджатися ресурсами, в тому числі, земельними. Земельні ресурси та комунальне майно – це важливий інструмент наповнення бюджетів. Дуже важливо зрозуміти, якою у нас буде подальша взаємодія з центральними органами влади в земельних питаннях, – зауважив Вінницький міський голова Сергій Моргунов. – На сьогодні у нас є певні виклики, пов’язані з закриттям кадастру та 519 постановою, через що ми не можемо спрямовувати відповідний ресурс на серйозні питання, які стосуються тієї самої інвентаризації і багатьох інших речей. Важливо, щоб ми відстоювали інтереси місцевого самоврядування. І наша злагоджена позиція в цьому питанні говорить про те, що до нас прислухаються і нас починають чути. Адже територіальні громади – це одна з основ підтримки держави та ЗСУ. Важливо, щоб представники Верховної Ради і Держгеокадастру нас зрозуміли”.
Як додає міський голова Тернополя Сергій Надал, незважаючи на війну, життя триває, тому потрібно забезпечити надійну роботу тилу.
“Потрібно забезпечити функціонування економіки, – каже він. – Необхідно шукати нові рішення для забезпечення розвитку”.
За словами виконавчого директора Асоціації міст України Олександра Слобожана, захід ініційований, щоб звернути увагу на проблеми в галузі земельних ресурсів та знайти проблеми їх вирішення.
“Потрібно побільше дискутувати. Можливо, для якоїсь громади те чи інше питання є проблемою, а в іншій – це питання вже вирішене “, – сказав він.
Вінниця, як зауважив заступник Вінницького міського голови Сергій Матусяк, має ряд ефективних напрацювань, якими місто готове поділитися.
“Вінниця, зокрема, давно працює над питанням інвентаризації земель та їх раціонального використання, – розповідає він. – Разом з тим, ми постараємось максимально підняти існуючу проблематику, яка виникла в зв”язку з тим, що частина шарів кадастрів не працює. Є певні технічні питання, пов”язані з фінансуванням робіт, інвентаризацією, які ми сподіваємось донести через Асоціацію та відповідний комітет до центральних органів влади”.
За його словами, державою запущений процес післявоєнної відбудови країни, і усі громади мають розробити відповідні програми.
“Як і всі представники органів влади, маємо чітко знати, що, як та в якому порядку робити по завершенню війни. В цьому контексті є два аспекти – це землевпорядна та містобудівна документація, – додає він. – Тому завтра на сесії міської ради планується прийняття рішення щодо надання дозволу на розробку містобудівної документації для громади. Ми плануємо привести коригування існуючого генерального плану з урахуванням тих викликів, які має громада в нинішній ситуації”.
Також, як зазначає Сергій Матусяк, Вінниця планує ініціювати розгляд питання, пов”язаного з виконанням норми закону про безоплатну приватизацію земельних ділянок учасниками бойових дій.
“На момент повномасштабної війни з російською федерацією, у Вінниці близько п”яти тисяч учасників бойових дій перебувають в черзі, – пояснює він. – З тих пір як ця норма почала працювати, ми змогли виділити близько тисячі ділянок, але, земельний ресурс обмежений. На жаль, з врахуванням тих учасників бойових, які після Перемоги повернуться додому, це питання стоятиме в усіх громадах. Тому ми плануємо через Асоціацію ініціювати монетизацію даного права шляхом прийняття відповідного закону”.