Через додаток Дія можна фіксувати збитки від бойових дій

Через додаток Дія можна фіксувати збитки від бойових дій

Багато громадян стикнулися з руйнуванням власного майна через російську агресію та бойові дії в різних регіонах України. Ще наприкінці березня Кабмін України прийняв постанову про порядок збору та обліку інформації через портал і додаток “Дія” про пошкоджене і знищене нерухоме майно в результаті бойових дій.

Зафіксувавши руйнування через додаток, Уряд зможе підрахувати збитки та оцінити, скільки коштів необхідно державі на відновлення.

Щиро сподіваємось, що Вам не знадобляться наведені рекомендації. Якщо ж все ж таки станеться така ситуація, то ці поради стануть в нагоді і дозволять в повній мірі скористатись своїми правами та відшкодувати всі збитки в повному обсязі.

Отже, постанова №380 “Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації” пропонує певний алгоритм дій.

Звертатися через засіб Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі – портал Дія) мають право власники пошкодженого або знищеного майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф та/або їх уповноважені представники.

Для цього потрібно встановити мобільний додаток Порталу Дія на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, або ж створити особистий електронний кабінет користувача на Порталі Дія та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію. Йдеться про використання інтегрованої системи електронної ідентифікації (електронний підпис та печатка, а також інші засоби ідентифікації, які однозначно встановлюють ту чи іншу особу). Після цього заповнити інформаційне повідомлення, яке й формується засобами Порталу Дія.

Крім того, потрібно звернутися до адміністратора ЦНАПу або нотаріуса, який здійснить реєстрацію у день звернення особи інформаційного повідомлення в наступному порядку:

  1. встановить особу та повноваження її представника (у разі подання інформаційного повідомлення представником);
  2. заповнить інформаційне повідомлення, яке формується з використанням Порталу Дія;
  3. роздруковує зареєстроване інформаційне повідомлення (за бажанням особи).
    Сформоване інформаційне повідомлення вважається отриманим у день його подання, буде зареєстрованим та збереженим на Порталі Дія.
    Звертаємо увагу, що подача інформаційного повідомлення здійснюється незалежно від місця проживання або перебування особи.

Які відомості включає в себе інформаційне повідомлення:

  1. прізвище, власне ім”я, по батькові (за наявності) особи;
  2. реєстраційний номер облікової картки платника податків особи (у разі подання з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний державний орган і мають відмітку в паспорті) (у разі подання через Портал Дія);
  3. контактні дані особи (номер телефону, адреса електронної пошти, інші засоби зв”язку (за наявності);
  4. відомості про нерухоме майно:
  • тип об”єкта нерухомого майна (квартира, інші житлові приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий та дачний будинок);
  • реєстраційний номер нерухомого майна згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (за наявності);
  • загальна площа нерухомого майна. У разі відсутності точної інформації щодо загальної площі нерухомого майна зазначається орієнтовна площа;
  1. адреса (місцезнаходження) нерухомого майна;
  2. інформація про те, що нерухоме майно є об”єктом культурної спадщини (у разі потреби);
  3. відомості про кількість осіб, що проживали в нерухомому майні;
  4. відомості про пошкодження або знищення нерухомого майна (дата та орієнтовний час настання події, опис пошкодження, фото-, відеофіксація (за наявності).
    Відтак, перед поданням відповідного інформаційного повідомлення слід підготувати документи про право власності на нерухоме майно для того, щоб правильно вказати всі необхідні дані.

При цьому варто звернути увагу, що дія Постанови № 380 поширюється на знищене та пошкоджене нерухоме майно (квартири, інші житлові приміщення в будівлі, приватні житлові будинки, садові та дачні будинки), яке знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
Відтак, поряд з алгоритмом, описаним у постанові № 380 слід використовувати й інші способи фіксації фактів руйнування та пошкодження майна.

Для фіксації пошкодження нерухомого майна є окремий алгоритм дій:

Перш за все, у вас має бути підтвердження права власності (на нерухоме майно та транспортні засоби, якщо є на інше майно – чудово!) – тому збережіть документи. Бажано одночасно в оригіналі, в копіях (зробіть декілька та зберігайте в різних місцях) та сканкопіях (на різних пристроях та у хмарних сховищах). Це мінімізує ризик їх втрати.

Що стосується фіксації фактів руйнації/пошкодження об”єктів нерухомого майна, то його бажано здійснювати у максимально близький день після вчинення акту агресії РФ, що спричинив його руйнацію/пошкодження з урахуванням безпекової ситуації.
Залучіть уповноважених осіб з боку Державної служби з надзвичайних ситуацій для усунення наслідків та складення відповідного акту або ж представників місцевої адміністрації (у разі функціонування останньої або після відновлення її функціонування) з метою складення акту обстеження житла.

У разі неможливості залучити представників влади, складайте акт руйнування самостійно з сусідами (якщо є така можливість), у довільній формі із застосування засобів фото та відеофіксації.

Відео

Тим часом, можна заснімкувати відео. Знімати потрібно так, щоб можна було ідентифікувати місце події та обов”язково перевірте правильність налаштування дати та часу в камері (аби вони відповідали дійсним).
Увімкніть геолокацію, але не розповсюджуйте таке відео в соціальних мережах та месенджерах (це лише для вас та для подання до уповноважених органів, суду). Геолокація дозволить в майбутньому об”єктивно перевірити та підтвердити місце зйомки. Крім того, на відео варто зняти всі пошкодження. Якість відео – максимальна. Не виключено, що в майбутньому доведеться за цими відео проводити експертизу розміру шкоди.

На початку відео озвучте вголос дату, час, адресу (місце) проведення зйомки, свої анкетні дані (це підтвердить, що запис має відношення саме до вашої власності). В процесі знімкування опишіть обставини – яким чином, від чого відбулося пошкодження/руйнування майна, якщо є відомості – від якого виду зброї й типу боєприпасу, траєкторію руху боєприпасу вкажіть (з якого напрямку), вкажіть, що руйнування відбулося саме від зброї та дій військових загонів армії російської федерації.

А також опишіть в голос характер пошкоджень: яке саме пошкодження, в якому приміщенні або частині будинку. Обов”язково збережіть готове відео на декількох пристроях та у хмарних сховищах. Це мінімізує ризик втрати цього доказу.

Фото

Світлини треба знімкувати аналогічно, як і відео – потрібно ідентифікувати місце події, перевірити правильність налаштування дати та часу в камері, увімкнути геолокацію, яка в майбутньому дозволить об”єктивно перевірити та підтвердити місце зйомки.
Тим часом не варто забувати про ЗМІ (в тому числі телеграм-канали новин, спільноти у Вайбері). Якщо там розміщені новини про пошкодження вашої власності ( з фото та відео, де все це зафіксовано) – зробіть скріншоти, збережіть посилання на ці інтернет-сторінки. Це додатковий незалежний доказ на підтвердження Ваших доводів. Збережені відомості розмістить на декількох пристроях та у хмарних сховищах (для чого – дивись вище).

У майбутньому варто буде розраховувати і на свідчення очевидців та пояснення свідків. Тому зафіксуйте письмово (у вигляді пояснень від їх імені) або на відео їх свідчення.

У письмових поясненнях на початку – докладні анкетні дані свідка (прізвище, ім”я, по батькові, дата і місце народження, адреса реєстрації та адреса фактичного проживання, контакти для зв”язку – номери телефонів, адреси електронної пошти, профілі в соціальних мережах). На відео – попросіть, аби свідок повідомив ці відомості на початку відео, яке Ви зробите. Весь час надання пояснень свідок має бути в кадрі, не переводьте камеру на інші об”єкти, інших осіб. Ваша головна мета – пояснення свідка.

Після складання письмових пояснень бажано, аби свідок підписав їх власноруч. Наприкінці відео бажано, аби свідок повідомив, що пояснення надав добровільно, підтверджує їх правдивість. Відеозапис пояснень свідка збережіть на декількох пристроях та у хмарних сховищах. Це мінімізує ризик втрати цього доказу.

Отримання відшкодування – окрема процедура. Вона може бути як в межах кримінального провадження, так і окремо. Наприклад, в судовому порядку, або в адміністративному – від органів влади. Який саме шлях відшкодування обрати можливо буде вирішити вже після закінчення бойових дій та початку повноцінної роботи з питань відшкодування. З приводу процесуальних строків – не хвилюйтесь. Вони будуть продовжені та, за необхідності, поновлені, як пропущені з поважних причин.

Коментарі у Facebook
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin