Вже чотири людини у Китаї померли від нового вірусу, а понад 1700 людей могли захворіти. Напередодні китайського нового року 25 січня влада країни попереджає, що масові подорожі китайців можуть сприяти його поширенню.
Через туристів вірус вже вийшов за межі Китаю і його зафіксували в Японії, Таїланді та Південній Кореї.
Наскільки інтенсивні подорожі між Україною та Китаєм і як влада готується протидіяти хворобі?
Що це за вірус та звідки він пішов?
Коронавіруси – це велика родина вірусів, які можуть спричиняти як легкі захворювання типу застуди, так і серйозні, як, наприклад, атипова пневмонія.
Передусім це зоонозна інфекція. Тобто їхнім природним резервуаром є тварини: пальмові цевети, кажани, навіть кобри, пояснює на своїй сторінці у Фейсбук ексочільниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун.
Коронавіруси також часто мутують і швидко змінюються.
Серед ознак інфекції
- респіраторні симптоми,
- лихоманка,
- кашель,
- задишка
- та ускладнене дихання.
Він передається від людини до людини.
Експерти вважають, що інкубаційний період триває близько двох тижнів.
Такі коронавіруси вперше були ідентифіковані в середині 1960-х років. Разом з новим штамом коронавірусу, який зараз активно поширюється в Китаї та інших країнах, їх існує вже сім.
Новий штам коронавірусу поки відомий під назвою 2019-nCOV. Спалах пневмонії, викликаної цим досі невідомим збудником, зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року.
Науковці припускають, що це вірус тієї самої родини, що і той, який спровокував епідемію атипової пневмонії в Китаї десять років тому.
Ймовірно, розповсюдження почалося із місцевого ринку морепродуктів, де також продавали живих тварин.
Китайські продуктові ринки, так звані wet markets (мокрі ринки) — це скупчення живих і вбитих тварин, птахів, продавців і туристів. За таких умов вірусу зручно поширюватися поміж тушами, тваринами і людьми.
Дійсна кількість людей заражених вірусом може бути набагато більшою, оскільки людей з легкими симптомами скоріше не було виявлено.
Лікарі повідомляють, що одужання здебільшого залежить від імунітету людини.
Поки відомо, що люди, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям, зокрема, слабкий імунітет.
Також з померлих більшість людей літнього віку. У багатьох з них були супутні захворювання, як цироз печінки, гіпертонія, цукровий діабет чи хвороба Паркінсона.
Експерти вважають, що в зоні ризику найбільш ймовірно люди із слабким імунітетом.
Основне занепокоєння викликає діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші — тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.
Як в Україні готуються до вірусу?
Вдень 21 січня Центр громадського здоров’я МОЗ України повідомив прикордонну службу України та всіх відповідальних чиновників про ситуацію з коронавірусом в Китаї та рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Чиновники розіслали клінічні критерії визначення випадку коронавірусної інфекції.
Українські медики констатували, що “все ще тривають розслідування щодо встановлення причин виникнення, чинників передачі інфекції, визначення меж осередків та масштабів поширення інфекційної хвороби”.
Медики дали універсальні рекомендації: уникати контакту з людьми, що мають симптоми гострої респіраторної інфекції, частіше мити руки та уникати контакту з тваринами на фермах.
Імунолог Федір Лапій у розмові з ВВС News Україна розповів, що існують універсальні міжнародні медико-санітарні правила й на кордоні здійснюють епідеміологічний нагляд.
“Прикордонники дивляться, хто і звідки приїздить, відбувається обмін інформацією в межах міжнародних правил”, – розповів пан Лапій.
Пасажиропотік між Китаєм та Україною
Речник прикордонної служби Андрій Демченко розповів ВВС News Україна, що точних цифр подорожей українців до Китаю та китайців до України за 2019 рік ще не мають, проте є схожі дані за 2018 та 2017 роки.
В 2018 році до України приїздили 46 тисяч громадян Китаю (майже 4 тисячі на місяць), а в 2017 році – понад 35 тисяч.
Але поки прогнозувати точну кількість китайців, які подорожують в Україну та через Україну в січні 2020 року, зарано.
В листопаді 2019 року “Міжнародні авіалінії України” скасували єдиний прямий рейс з Києва до Пекіна.
Він був одним з важливих шляхів подорожей китайців до України та через аеропорт “Бориспіль” як хаб для пересадок.
Прикордонники повідомили, що в 2017 та 2018 роках приблизно однакова кількість українців подорожувала до Китаю – близько 24 тисяч людей на рік.
Але, як зауважив пан Демченко, це офіційно підтверджена кількість людей, які летіли напряму чи з офіційною пересадкою. За його словами, реальна кількість подорожніх до Китаю українців може бути суттєво більшою.
Ще до скасування прямого рейсу до Пекіна багато українців летіли до Китаю з пересадками в Стамбулі, Катарі, ОАЕ, Москві чи Астані.
Люди, яким потрібно було дістатись у промислові регіони півдня країни, зокрема і в Ухань, ще й раніше використовували переважно пересадки, щоб летіти не в столицю, а напряму до міст призначення.
У будь-якому випадку, пасажиропотік з Китаєм зараз виглядає не надто інтенсивним, що не сприятиме поширенню нового захворювання.
Як запобігти захворюванню і чи існує лікування?
Поки ВООЗ не надав якихось специфічних рекомендацій мандрівникам, тільки загальні.
У разі відвідування зооринків або ринків із продуктами тваринного походження, дотримуйтеся таких правил:
- уникайте контакту з хворими тваринами або зіпсованими продуктами тваринного походження;
- мийте руки з милом після торкання тварин або продуктів тваринного походження;
- уникайте будь-якого контакту з безхатніми тваринами, що можливо проживають на території зооринку;
- не торкайтесь очей, носа та рота брудними руками;
- уникайте контакту з потенційно зараженими (контамінованими) тваринними залишками або рідинами на ґрунті або частинах предметів магазину або зооринку;
- уникайте споживання сирих або недостатньо оброблених продуктів тваринного походження. Потрібно належним чином термічно обробляти сире м’ясо, м’ясні субпродукти, молоко та слідувати належним практикам приготування харчових продуктів.
Рекомендації для груп ризику:
Групам професійного ризику (працівники бійні, ветеринари, працівники зооринків, а також інші особи, що займаються поводженням з живими тваринами та продуктами тваринного походження) слід дотримуватись таких правил:
- стежте за належною особистою гігієною;
- використовуйте захисні накидки, рукавиці, маски під час поводження з тваринами або свіжими продуктами тваринного походження;
- уникайте контакту з рідинами організму тварин, якщо не використовуєте захисне спорядження;
- дезінфікуйте та мийте захисне спорядження щоденно;
- зберігайте захисний одяг та спорядження після обробки у відведеному місці на роботі для попередження можливого інфікування через захисне спорядження інших осіб;
- мертві тварини повинні бути безпечно похованими або знищеними;
- будьте уважними та інформуйте про будь-які нетипові захворювання у тварин відповідні інстанції.
Поки про конкретне лікування не говорять.
Але вчені почали розробляти вакцину проти вірусу, повідомляє CNN.
Для того, щоб розпочати клінічні дослідження, потрібно декілька місяців, стверджує Ентоні Фаучі, керівник Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США.
А щоб вакцина стала доступною, треба більше року.