Наступного року у Вінниці стартує конкурс для підтримки видань, що висвітлюють культуру, історію та туристичну привабливість міста, а також внесок вінничан у значущі події. Програму презентували місцевим авторам і представникам видавничої сфери.
Зустріч-нетворкінг відбулася у п’ятницю 20 грудня в Туристичному хабі Visit Vinnytsia. Того ж дня на сесії Вінницької міської ради затвердили бюджет громади на 2025 рік, в якому на міську програму підтримки книговидання про Вінницю передбачено 1 мільйон 100 тисяч гривень, з яких 1 мільйон – це фінансова підтримка переможців конкурсу книговидання (до 200 тисяч грн. на проєкт, за умови співфінансування у розмірі 30%). Про це присутнім повідомив директор департаменту маркетингу міста та туризму Олександр Вешелені.
«У попередні 5-7 років книжкові проєкти подавалися на “Бюджет громадських ініціатив”, або на конкурс підтримки соціокультурних грантів, коли ще ці програми фінансувалися до запровадження воєнного стану. Тож працюючи над стратегією розвитку туризму, ми з колегами і фахівцями зійшлися на тому, що варто запровадити окрему міську програму підтримки книговидання, – сказав Олександр Вешелені. – В умовах повномасштабного вторгнення і тривання війни інтерес українців до читання та пізнання власної культури зростає. Це спонукало Вінницьку міську раду і міського голову підтримати цей рух, оскільки вінницькі видавництва на сьогодні не мають достатньо обігових коштів для втілення цікавих книжкових задумів».
Крім конкурсу заплановані ще кілька навчальних нетворкінгових заходів, пов’язаних з авторським правом, специфікою підготовки видань, з роботою із видавництвами і по маркетингу, щоб забезпечити затребуваність книжок і допомогти їм знайти свого читача та покупця. Організатори також готові підтримувати презентації цих видань на різних платформах, зокрема, презентувати їх на осінньому VinBookFest у вересні, а в майбутньому – і на всеукраїнських книжкових ярмарках.
Відповідно до затвердженого виконкомом положення майбутнього конкурсу, заявки прийматимуть упродовж 30 днів з моменту оголошення (орієнтовно з кінця січня 2025 року). Для участі необхідно буде надіслати в електронному вигляді заявку і кошторис проєкту, рукопис чи макет книжки або її частини (не менше 20%), а також копії авторських угод та інших договорів на використання об’єктів інтелектуальної власності.
На конкурс прийматимуться заявки на видання книжок про Вінницю та інші населені пункти ВМТГ (не менше 30% обсягу видання), а також про видатних вінничан і вінничанок, які зробили значний внесок у розвиток національної та світової історії, культури, науки. Учасниками конкурсу можуть бути виключно суб’єкти видавничої справи, зареєстровані у Вінницькій громаді щонайменше за рік до оголошення конкурсу. Водночас, авторами чи партнерами проєкту можуть бути особи та організації з-поза меж Вінниці. Оцінювання проєктних заявок за п’ятьма критеріями здійснюватимуть незалежні експерти, які не братимуть участі в поточному році у змаганні за фінансування.
Після презентації програми в туристичному хабі відбулося спілкування, де видавці і видавництва змогли презентувати себе, а автори – розповісти про власні напрацювання майбутніх видань. Однією з тих, хто прийшов з готовою ідеєю книги «Вінниця в акварелях» і пошуком видавництва для її втілення, була вінницька письменниця і художниця Дар’я Паламарчук.
«Це буде не просто альбом акварельних робіт про видатні, цікаві туристам і знайомі кожному з вінничан місць, а серія акварельних майстер-класів, за якими можна вивчити різні акварельні техніки і намалювати красиві живописні місця нашого міста. У Вінниці, наскільки я знаю, викладання акварельного живопису є всього лише в трьох студіях, а попит насправді дуже великий. Тому хочеться зробити це більш доступним. Приблизно 50% книги вже готові (з текстовими описами, акварельними роботами і покроковими майстер-класами…), тому буду дуже рада співпраці», – поділилася Дар’я Паламарчук.
Про початок конкурсу з усіма деталями оголосять наприкінці січня, а поки що можна ознайомитися з умовами Положення про Конкурс на підтримку книговидання про Вінницю за цим посиланням:
Джерело: ВМР